Universiteter - Feltwebsteder for bioregioner?

Læringscentre er bare tilfældigvis placeret i byer, hvor regenerativ praksis er nødvendig.

Menneskeheden skal håndtere en global egen krise. Klimaændringer, ekstrem ulighed i rigdom, løbsk teknologi, krig og hungersnød ... dette er alle resultater af menneskelige aktiviteter. I de sidste 6000 år har vi bygget byer og udvidet vores fodaftryk over hele verden. Og nu skal vi lære, hvordan vi styrer de fulde kompleksiteter af de systemer, vi har oprettet.

Men her er kickeren - ingen ved, hvordan man gør det!

Det er rigtigt. Mens vi bygger vores skoler omkring læringsmål, der får eleverne til at gengive svar, der allerede er kendt, kræver de problemer, de vil møde i den virkelige verden, læringssystemer for at finde løsninger, der endnu ikke findes. Dette grundlæggende misforhold mellem skolegang og virkelighed fremstår mest dramatisk på måderne vi administrerer vores byer og de større økosystemer, de er afhængige af.

Overalt på Jorden er der problemer med opbygning af forurening, afstrømning af jordbund, blegning af korallrev og udtynding af skove. Det, jeg foreslår i denne artikel, er, at vi bruger det velkendte faktum, at universiteter har været placeret i byer som en ”platformløsning” til at skabe læringsøkosystemer i bioregional skala.

Hvad dette betyder praktisk:

  1. Vedtage de velprøvede teknikker til at oprette og styre feltsteder - som er standardpraksis inden for antropologi, arkæologi, biologi og økologi.
  2. Behandl byer og deres bioregioner som feltsteder for anvendt kulturel evolutionsforskning.
  3. Etablere missioner på campusniveau af regional bæredygtighed på universiteter over hele verden.
  4. Opbyg og vedligehold læringsøkosystemer i samarbejdspartnerskaber mellem regeringer, foreninger, civilsamfundsorganisationer og markedsaktører for at drive regionaludvikling mod bæredygtighedsmål.

Ingen af ​​disse ideer er nye. Jeg skriver dem her, fordi mine kolleger og jeg netop har lanceret Center for Applied Cultural Evolution med en mission om at kuratere, integrere og omsætte i praksis den bedste videnskabelige viden, der er tilgængelig for at lede storstilet social ændring. Vi vil gøre dette ved at opbygge et globalt netværk af kulturdesignlaboratorier, hvor lokale samfund i stigende grad er i stand til at lede deres egne udviklingsprocesser.

To store dimensioner af dette arbejde

Jeg har tidligere skrevet om, hvordan universiteter svigter menneskeheden. De er ikke i øjeblikket oprettet på en måde, der muliggør den slags vision, der er skitseret her. Årsagerne til dette er flere, og jeg vil ikke gå nærmere ind på dem i dag.

Det, jeg vil fokusere på nu, er, hvordan der er to væsentlige måder, som universiteter skal omstruktureres på, hvis de skal blive vitale knudepunkter for læring, når menneskeheden navigerer stød, forstyrrelser og stadig mere sandsynligt sammenbrud af økosystemer rundt om i verden. De to store dimensioner af den ændring, jeg går ind for, har at gøre med kontekstualisering og indhold.

Der har været en lang og veritabel historie inden for akademiet med at give større tro til universelle principper (som loven om bevarelse af energi) end til den dybe betydning af kontekstuelle faktorer. På ethvert studieområde handler det banebrydende arbejde i dag om at kæmpe med systemiske indbyrdes afhængigheder af ting, der er indlejret i en sammenhæng. Dette er lige så sandt for litterære studier af poesi og dramatik som for fysiske videnskaber, når de kæmper med grundlæggende naturkræfter.

Kun ved at lære om kontekst kan vi se, hvordan menneskelige sind udvikler sig som en del af deres større sociale system - og mere markant, at den menneskelige udvikling nu primært er drevet af de kulturelle kontekster mellem teknologi, medier, økonomi og politik, der former vores opførsel fra vores første åndedrag til vores døende gisp. Når vi tager kontekstualisme alvorligt, ser vi, at universiteter er en del af bylandskaber. Og bylandskaber er en del af bioregionale økosystemer. Disse økosystemer er en del af geokemiske cyklusser i planetarisk skala, der udgør Jordens biosfære. Og jorden selv er en del af en større kosmisk dans af stjerner, planeter, flydende affald og galakser, som alle påvirker livets udvikling på subtile, men alligevel betydelige måder.

Når vi tager kontekst alvorligt, ser vi, at alle universiteter findes et eller andet sted. Og hvert sted et eller andet sted er nu truet af miljøskader på grund af menneskelige aktiviteter. Så vi må tage det etiske opfordring til handling, som denne kontekst presser os alvorligt. Vores universiteter er nødt til at blive katalyserende steder for transformerende handlinger i de sammenhænge, ​​der formes og formes af dem.

Dette fører til den anden dimension af indholdet. Hvad vi lærer afhænger af de kategorier af viden, vi bruger til at konstruere vores forespørgsler. Universiteter udviklede specifikke institutstrukturer gennem det 20. århundrede, der gav os de discipliner, der silo og fragmenterer alt det, vi har lært indtil videre. Først når vi sætter Humpty Dumpty sammen igen - som det rutinemæssigt er forsøgt i modellering og simuleringsundersøgelser, tværfaglige forskningscentre og samarbejdsprojekter i den virkelige verden - kan vi se, at det indhold, vi bruger til at lære med, er for brudt til at imødekomme vores behov.

Dette er grunden til, at vi er nødt til at påtage os den store udfordring for vidensyntesen. Ikke mere som at foregive, at der findes grænser mellem ”hårde” og ”bløde” videnskaber. Eller at samfundsvidenskab og biologi er forskellige, når de i virkeligheden alle studerer adfærd hos levende væsener, der er en del af det entallige liv på jorden. Vores viden er blevet fragmenteret, fordi vi omfavnede illusionen om, at dens dele var adskilt fra hinanden. Det er ikke kun uvidenskabeligt, men det er dybt farligt, når man lever i tider som disse.

Vores problemer er systemiske og holistiske. Derfor skal vores veje til adressering af dem også være systemiske og holistiske. Vi kan ikke fortsætte med at lade indholdet af vores universiteter forblive fragmenteret, når vi forbereder studerende til en malstrøm af katastrofale indbyrdes afhængigheder i verden omkring dem. Heldigvis kræver de komplekse udfordringer ved bioregional bæredygtighed nøjagtigt denne slags syntese.

Når vi begynder at behandle universiteter som stedbaserede og kontekstualiserede, ser vi, at vi skal etablere universitetsinitiativer, der samler viden fra kunst, videnskab, ingeniørvidenskab og humaniora for at gøre vores bedste "måneskud" -forsøg på regional bæredygtighed. Jeg har tænkt på den transformative magt ved jordbevillingsuniversiteter i De Forenede Stater som et konkret udtryk for dette potentiale. Da jeg gik på gradsskolen på University of Illinois, blev jeg slået af, hvor dybt integrerende deres landbrugsvidenskaber var på Department of Natural Resource Management på det tidspunkt (for ca. 15 år siden).

Gå til ethvert andet landstipendseuniversitet - i det californiske system, i Oregon State, i Boise eller hele vejen over kontinentet på University of Maine - og du vil se centre og laboratorier oprettet til at tackle sociale og økologiske udfordringer i deres egne baghave. Hvad der kræves nu er ikke at begynde dette arbejde, men at katalysere og drive det meget højere niveauer af kapacitet.

Dette er en opgave for anvendt kulturel udvikling. Det kan kun ske ved at forstå, hvordan mennesker bygger tillid, arbejder godt i grupper, bruger værktøjer til at nå ellers uopnåelige mål og andre ting, som kulturelle evolutionsundersøgelser har at tilbyde. Mine kolleger og jeg planlægger at gøre vores del på dette domæne. Men vi kan umuligt gøre det alene.

Kun ved at nå niveauet af indgrebede netværk på mange steder er det endda muligt at forsøge planetarisk bæredygtighed. Det, jeg argumenterer her, er, at universiteter kan blive platforme for partnerskab i byer rundt om i verden. De kan erklære en mission, at deres campusse vil arbejde tæt sammen med lokale og regionale partnere for at drive socioøkologisk ændring mod sundhed og modstandsdygtighed. Og de skal gøre det som en del af stadig mere globale netværk, der målretter globale mål, der samtidig skal opfyldes for at lokale bestræbelser for at få succes.

Dette vil være sværere end noget, der nogensinde er forsøgt i vores arts lange og strålende historie. Og nu er det tid til at rulle ærmerne op for alvor.

Fremad, medmennesker!

Joe Brewer er administrerende direktør for Center for Applied Cultural Evolution. Bliv involveret ved at tilmelde dig vores nyhedsbrev og overveje at donere til støtte for vores arbejde.